لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

زندگی

چرا نوزادان تازه متولد شده یارانه نمی گیرند؟

بیست و دوم به بیست و دوم هر ماه، مبلغ یارانه نقدی به حساب مردم واریز می‌شود؛ اما این نظم هم نتوانسته‌ خیال یارانه بگیران را آسوده کند، چراکه هنوز مشکلات مدیریت نشده زیادی سد راه است.

به گزارش «تابناک»، ماه‌ها پس از آنکه اخبار تأیید نشده درباره تعلق نگرفتن مبلغ یارانه نقدی به نوزادان تازه متولد بر سر زبان‌ها می‌گشت و تکذیبی به خود نمی‌دید، سرانجام امروز محمدباقر نوبخت، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، تعلق نگرفتن یارانه به نوزادان را تأیید کرد و گفت: تا اطلاع ثانوی متولدان جدید یارانه نمی‌گیرند.

وی که در حاشیه گردهمایی رؤسای بیمارستان‌های کشور پاسخگوی پرسش خبرنگاران بود، در تشریح چرایی محرومیت متولدان جدید از دریافت یارانه گفت: آنچه روی داده، این است که ما در اردیبهشت‌ اطلاعات خانوار‌ها را جمع‌آوری کردیم تا به آن‌ها یارانه بپردازیم؛ اما پس از آن تاریخ عده‌ای متولد شده و عده‌ای فوت کرده‌اند که به دلیل درج نشدن اطلاعات آن‌ها در پایگاه، فعلاً یارانه به متولدان جدید تعلق نگرفته است؛ اطلاعات مربوط به خانوار‌ها باید به‌روز شود تا بتوانیم به متولدان جدید نیز یارانه پرداخت کنیم.

بدین ترتیب اگر از ارائه نشدن توضیحی درباره محفوظ ماندن/نماندن حق این نوزادان از یارانه‌های تعلق نگرفته صرف‌نظر کنیم، درخواهیم یافت که بار دیگر ناتوانی نهادهای مسئول در به‌روز‌رسانی اطلاعات، موجب بروز مشکلاتی برای مردم شده که نه تنها معلوم نیست چه زمانی مرتفع خواهد شد، بلکه هیچ قصوری متوجه هیچ مقام و نهادی نکرده تا بتوان از ایشان گلایه کرد و پیامدهای ماجرا را به ایشان نسبت داد.

این در حالی است که اگر به موضوع دقیق شویم، درخواهیم یافت نه تنها محرومیت خانواده‌هایی که قدوم نورسیده‌ای به زندگی‌شان باز شده ـ به این دلیل که هیچ قصور و تقصیری نمی‌توان متوجه ایشان دانست ـ منصفانه نیست، بلکه به نوعی در یکی از حساسترین دوران مالی پدرومادران ایشان را به دلیل نقص در به‌روزرسانی یک پایگاه دولتی از دریافت حقی محروم کرده‌ایم که فردای روز کارکرد چندانی برای ایشان ندارد.

کافی است، ریز و درشت هزینه‌های زایمان و اقلام مورد نیاز پس از آن را در ذهن مرور کنیم تا پی به این حقیقت تلخ برده و نتیجه بگیریم که مشمول نشدن این خانواده‌ها در دریافت یارانه نقدی عضو جدید، به نوعی نادیده گرفتن اوضاع ایشان خواهد بود که به نوعی مترادف بی‌توجهی دولتمردان به مقوله مهم زاد و ولد نیز خواهد بود.

409548_610

لطفا خودتان را جای مردم بگذارید و بعد تصمیم بگیرید!

این در حالی است که اگر از دید اقتصادی به ماجرا بنگریم، درخواهیم با ثبت ولادت حدود ۴۰۰۰ نوزاد در روز (بر اساس آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور، در سال ۹۲ در مجموع یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۳۴ واقعه ولادت به ثبت رسیده) نه تنها جا ماندن روند ثبت اطلاعات مربوط به یارانه چندان معقول به نظر نمی‌رسد، بلکه در چند ماه اخیر، مبلغی یارانه پرداخت نشده در جیب دولت مانده که در قیاس با بسیاری اعداد ریز و درشت بودجه‌ای، عدد درخور توجهی نیست.

بدین ترتیب نه تنها می‌توان از انباشت شدن ولادت‌های ثبت نشده گلایه کرد و با توجه به نرخ مرگ و میر در کشور، بخش عمده‌ای از مبلغ پرداخت نشده به نوزادان را مبلغی خواند که می‌بایست از محل قطع یارانه متوفیان تأمین کرد، بلکه جا دارد به مشکلات مهم بر سر راه فرزند‌آوری در کشور اشاره کرد که به خودی خود بحران ساز شده و کارهایی مانند قطع یارانه، اثر منفی زیادی بر آن خواهد گذاشت.

به این موارد منفی، می‌توان اثر بسیار شدید شایعاتی چون قطع یارانه برخی دهک‌های جامعه را ـ که ظاهرا شناسایی شده اما اطلاع رسانی نشده‌اند ـ ‌هم افزود تا دریافت که چرا منظم شدن پرداخت یارانه نقدی به قشرهای یارانه‌بگیر هم نتوانسته ایشان را به جزیره آرامش رهنمون سازد و هر ماه، هنگامی که موعد واریز یارانه می‌رسد، بسیاری این نگرانی را دارند که از شمول یارانه‌بگیران خارج شده باشند و امثال قطع یارانه نوزادان تازه متولد را تأییدی بر تفکرات منفی خود در این باره می‌یابند.

اینجاست که باید از مسئولان بابت پرسید، چرا تدبیری نیندیشیدند که اثر نقص ایشان در به‌روز‌رسانی پایگاه یارانه‌ها این گونه در جامعه بروز و ظهور نیافته و تبعات آن، بیزاری بیشتر مردم از فرزندآوری نباشد؟ آیا خودشان را جای مردم قرار داده‌اند تا ببینند که پرداخت نکردن یارانه نوزادان چه تعابیری می‌تواند به اذهان القا کند؟ آیا غیر از این است که وقتی می‌گوییم حقی تا اطلاع ثانوی پرداخت نخواهد شد، نتیجه مستقیم آن، اثبات بی‌ثباتی در روند پرداخت و به نوعی بی‌قانونی است؟

آیا جا ندارد بپرسیم چه کسی در بروز نشدن اطلاعات خانوار‌ها مقصر است که گزندی متوجه عملکرد وی نیست و تنها دودش به چشم نوزادان تازه متولد و خانواده ایشان می‌رود؟!

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz