لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

اطلاعات عمومیسلامتی

هویج را ‌پخته مصرف کنید

یک متخصص تغذیه در کردستان گفت: آنتی اکسیدان‌های بیشتری در هویج پخته شده نسبت به هویج خام وجود دارد.

بیان زارعیان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه هویج منبع غنی بتاکاروتن است، اظهار کرد: بتاکاروتن در صیفی جات نارنجی رنگ قابل مشاهده است.

وی با ذکر این نکته که بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A است، افزود: ویتامین A برای تقویت سیستم ایمنی بدن، محافظت از ریه، پوست، لوله گوارشی و در نهایت رشد سلول های تولید مثل نقش کاربردی دارد.

زارعیان با تأکید براینکه مصرف بتاکاروتن، 20 درصد سرطان سینه را در زنان کاهش می‌دهد، تصریح کرد: بتاکاروتن، مشکلات مثانه، رحم، پروستات، کولون (روده بزرگ)، حنجره و مری را کاهش می‌دهد.

havinj

این متخصص تغذیه با بیان اینکه بتاکاروتن، اکسیدانی است که در کاهش عوارض بیماری‌های ناشی از پیری نیز مؤثر است، اذعان کرد: هویج به دلیل دارا بودن بتاکاروتن از پیر شدن سلول‌های بدن و جلوگیری از بروز آب مروارید، پوکی استخوان و همچنین عفونت مجاری ادراری مفید است.

 

زارعیان با ذکر این نکته که مصرف هویج باعث کاهش کلسترول خون می‌شود، گفت: هویج دارای هورمونی با ویژگی های انسولین است که در تنظیم قند خون می تواند مثمر ثمر باشد.

به گفته این متخصص کاروتن موجود در هویج در اثر پختن از بین نمی رود، لذا بخارپز کردن آن بهترین روش برای سرو و مصرف آن است.

وی با تأکید بر اینکه آنتی اکسیدان موجود در هویج پخته بیشتری از هویج خام است، خاطرنشان کرد: پختن هویج همراه با مقدار کمی روغن زیتون میزان بتاکاروتن و اسید فنولیک آن را افزایش می دهد.

زارعیان در پایان یادآور شد: برای این منظور می‌توان هویج را با مقداری روغن زیتون در یک لیوان آب پخته و آن را مصرف کرد.

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz