لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

سلامتی

كاهش درد عادت ماهانه

دردهاي حين عادت ماهانه ي خانم ها يكي از شايع‌ترين شكايات آنها در طول اين دوره است. تغييرات خلق و خو و احساس خستگي آنها گاهي بسيار شديد و آزاردهنده است.

اگرچه از ميان شيوه‌هاي درماني مي‌توان به مصرف قرص‌هاي ضددرد، ضدبارداري و ضدافسردگي اشاره كرد كه اتفاقا خيلي از خانم ها مصرف مي‌كنند، اما در اين مطلب صرفا به توصيه‌هاي غيردارويي دكتر مائو، پزشك مشهور طب چين، اشاره مي‌شود.

fghfghdgyttj76uijjrgnhndn

1- اسيدهاي چرب بيشتري مصرف كنيد:

مطالعات زيادي نشان داده است كه مصرف اين اسيدهاي چرب كه عمدتا در غذاهايي مانند ماهي، آجيل‌ها مثل گردو، بادام و يا دانه‌هايي مانند كنجد وجود دارد، سبب كاهش علايم ديسمنوره (اختلال عادت ماهانه) مي‌گردد.

2- غذاهايي كه بايد يك هفته قبل از شروع دوره ماهانه مصرف كنيد:

يك هفته قبل از شروع عادت ماهانه بهتر است از اسفناج (مي‌توانيد آن را بخارپز كرده و با ماست ميل كنيد كه بسيار هم خوشمزه است)، تمشك و گردو استفاده كنيد.

همچنين از زعفران، رازيانه، ترخون، تره‌فرنگي، موسير، فلفل‌سياه، دارچين و پوست پرتقال بيشتري در موقع طبخ غذاها استفاده كنيد.

3- دم كرده ي‌ مخصوص بنوشيد:

دم كرده ي بابونه، سنبل‌الطيب و گل گاوزبان، تمشك و سرخ‌وليك در كاهش درد و ايجاد آرامش بسيار موثرند. هريك از اين دم كرده‌ها را مي‌توانيد به طور مجزا تهيه و به دلخواه خود مصرف كنيد.

لازم به ذكر است كه اين دم كرده هاي گياهي در واقع گنجينه‌هاي علم پزشكي شرق است كه به ما به ارث رسيده و با مصرف به جاي آنها مي‌توانيد بسيار بهره ببريد.

4- مكمل منيزيم مصرف كنيد:

بعضي از خانم‌ها به دليل كاهش منيزيم خون، دچار دردهاي پيش از دوره ماهانه مي‌گردند. لذا توصيه مي‌شود، يك هفته قبل از پريود، شروع به مصرف روزانه 500 ميلي‌گرم منيزيم به علاوه 50 ميلي‌گرم ويتامين B6 كنيد كه در كاهش درد و گرفتگي‌هاي زير شكم بسيار مفيد است (البته تحت نظر پزشك).

5- فهرستي از غذاهاي حساسيت‌زا را براي خودتان تهيه كنيد:

حتما تا حالا متوجه شده ايد كه يك هفته قبل از پريود، به بعضي غذاها حساسيت و واكنش نشان مي‌دهيد كه گاهي سبب تشديد ناراحتي شما در طول دوره ي ماهانه مي‌گردند. لذا به شما توصيه مي‌كنيم تا فهرستي از اين غذاها را تهيه نموده و در دوره‌هاي بعدي، از مصرف آنها خودداري كنيد.

6- از تمرين‌هاي ورزشي و ذهني غافل نشويد:

بر خلاف گذشته كه توصيه به استراحت مي‌شد، در طب چيني انجام ورزش‌هاي بدني و ذهني آرام و در حد متوسط توصيه مي‌گردد (مانند ورزش‌هاي تايي‌چي، يوگا) كه سبب مي‌شود تا شما در آرامش و تعادل بيشتري به سر بريد.

7- مصرف نمك و كافئين را محدود كنيد:

ممكن است شما نسبت به خوردن اين مواد ميل زيادي داشته باشد، اما بايد بدانيد كه در تشديد مشكلات شما بسيار موثرند و اگر واقعا نمي‌توانيد در برابر آنها مقاومت كنيد، حداقل مصرف متوسط و كمي ‌از آنها داشته باشيد.

8- نفس عميق بكشيد:

مواقعي كه بسيار كلافه و مضطرب‌ايد، پنج بار از راه بيني نفس عميق به درون بكشيد و بيرون دهيد. خواهيد ديد كه در تخفيف درد و علايم شما بسيار موثر است.

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz