خانه » کتاب و ادبیات » میرزایی: «ایرانیان» همایون کاتوزیان هویت ایرانیان را مطرح می‌کند

میرزایی: «ایرانیان» همایون کاتوزیان هویت ایرانیان را مطرح می‌کند

حسین میرزایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «ایرانیان» نوشته همایون کاتوزیان را برای مطالعه در ایام پایانی هفته پیشنهاد کرد و افزود: این کتاب داده‌هایی را درباره هویت ایرانیان مطرح می‌کند. مخاطب در این کتاب می تواند با نکات جدیدی آشنا شود به طور مثال در این کتاب به تفاوت پرشین و فارس اشاره شده است.

وی ادامه داد: این نکات بعضاً تخصصی نیست و می‌تواند برای مخاطب عام جذاب باشد. من وقتی در گوگل جستجو می‌کردم انتظار داشتم که کلمه پارسی یا فارسی ببینم اما دیدم پرشین نوشته شده است. در مدخل این کتاب به وضوح به کلمه پرشین اشاره شده و درباره آن شرح داده شده است. کلمه پرشین معنای جامع ایران را دارد. بنابراین نکات ارزشمند اینچنینی در کتاب وجود دارد.
 
وی مطالعه برخی از کتاب‌های تازه منتشر شده پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را پیشنهاد کرد و گفت: از برخی آثار این پژوهشکده به خوبی استقبال شد که یکی از آنها «دانش در اشتراک» است. این کتاب در حوزه محیط زیست مورد استقبال قرار گرفت. «تاریخ گزارش یونسکو» هم یکی دیگر از آثار جذاب ماست که نشان می‌دهد وضعیت ایران در یونسکو چگونه است. «نگاه انتقادی به دانشگاه هاروارد» نیز یکی دیگر از آثار جدید پژوهشکده است که خواندنش برای مخاطبان خالی از لطف نیست.
 
میرزایی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه عنوان پژوهشکده «مطالعات فرهنگی و اجتماعی آموزش عالی و توسعه علمی» است اما این پسوند کمتر مورد توجه بوده یادآور شد: موضوع آموزش عالی باید به صورت بدیهی در جهت‌گیری‌های ما وجود داشته باشد چون ماموریت اصلی ما پرداختن به آموزش عالی است و اکنون این موضوع در کتاب‌هایمان بیشتر مورد تاکید قرار گرفته است.

وی در پایان گفت: همچنین در کتاب‌های بین رشته‌ای پژوهشکده بر کاربردی بودن آثار تاکید داریم چون یکی از اهداف مطالعات میان رشته‌ای این است که در کنار هم بتواند مشکلی از جامعه را حل کند. 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
اطلاع از
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است